GAŁCZYŃSKA- SZUREK BOŻENA KRĘTA DROGA DO NIEBA

Zamierzałam przeczytać książkę w tydzień, aby dozować sobie przyjemność. Poszło w 4 dni. Książka wciąga. Po książkach o miłości, zmiana gatunku okazała się ciekawą odmianą. Akcję powieści autorka ponownie umieściła w cudownej Grecji, a że ja kocham wszystko co greckie, książkę chciałam przeczytać.

Czy upadek obrazu Madonny podczas świątecznej procesji jest zwiastunem nieszczęśliwych wydarzeń, które nawiedziły sielską grecka wyspę? Ikona Matki Boskiej Płaczącej z Toros stała się świadkiem wielu zbrodni. Jaką tajemnicę skrywa cerkiew wzniesiona na skalnym urwisku? Czy Klara – policyjny psycholog – pomoże rozwikłać sekrety wyspiarzy? Fabuła książki obmyślona z iście greckim sprytem jest oryginalną intrygą wciągającą czytelnika w dynamiczną i zaskakującą akcję rozgrywającą się wśród malowniczych krajobrazów Grecji.

Zaczęłam czytać krętą drogę do nieba zaraz po klasztorze zapomnienia. Szybko weszłam w klimat powieści i wmieszałam się w tłum mieszańców wyspy Toros, na której toczy się akcja. W cerkwi zostaje zamordowany człowiek a ikona Matki Boskiej Płaczącej z Toros roni łzy. Rozpoczyna się śledztwo, śledztwo, które powoduje, że akcja książki rozwija się bardzo dynamicznie, pojawiają się nowe dowody, poszlaki, koncepcje, itp. Gdy już ekipa dochodzeniowa dochodzi do trafnych (w ich opinii) wniosków dzieje się coś co zmienia tor śledztwa. Dochodzi do komplikacji przez co czytelnik jest zaskakiwany. Naprawdę nie da się nudzić czytając tę książkę, po raz kolejny autorka trzyma czytelnika do samego końca z rozwikłaniem zagadki. Niewątpliwym, dużym atutem jest umiejscowienie akcji powieści w Grecji. To powoduje niebywały klimat książki. Widać zamiłowanie autorki do Grecji, jej kultury, zwyczajów, itp. W książce można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat życia Greków, historii kraju.

W tej powieści Klara i Tasos poznają się i razem pracują nad śledztwem. Razem z miejscowym komendantem Kostasem stanowią ciekawy zespół. Mamy do czynienia z trzema różnymi osobowościami. Klara- polka, policyjny psycholog, mieszka w Grecji, ma męża Greka. Tasos- Grek wychowany w Anglii, Kostas- Grek żyjący na Toros. Jest to niezła mieszanka wybuchowa. Każdy ma inny charakter, inne przemyślenia na temat śledztwa, jego motywów, dochodzi między nimi do  niejednej wymiany zdań. Silna grupa pod wyzwaniem…

Kreta droga do nieba to jednocześnie kryminał, powieść sensacyjna, dokonały przewodnik po Grecji, który wciąga czytelnika jak magnez. Wszystkie postacie są przemyślane przez autorkę, mają swoją przeszłość, która stopniowo jest odkrywana. Są ciekawe opisy krajobrazów, zwyczajów Greków, a co najważniejsze nie ma zbędnego przeciągania zbyt długimi opisami. Konkretnie i na temat. Książkę zdecydowanie polecam ☺ Dla mnie Pani Bożena Gałczyńska- Szurek to polska Agatha Christie ☺ ☺ ☺

Pytanie do autorki: czy powstanie kontynuacja  „przygód” Klary i Tasosa? A może i czwarta, piąta… 

Jedna myśl na temat “GAŁCZYŃSKA- SZUREK BOŻENA KRĘTA DROGA DO NIEBA

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s