WYWIAD Z KLAUDIĄ KOPIASZ

Niezwykły wywiad z Klaudią Kopiasz, młodą autorką, która swoimi powieściami potwierdziła literacką dojrzałość, jej najnowsza powieść „Smak Szczęścia” zyskała jeszcze przed premierą status bestsellera.

Co skłoniło Cię do napisania kontynuacji Zapachu Szczęścia? Czy w trakcie pisania Smaku Szczęścia miałaś jakieś problemy, wątpliwości? Jak długo pisałaś książkę?                                                                                                                              

Na początku nie sądziłam, że powstanie kontynuacja „Zapachu szczęścia”. Otwarte zakończenie miało zostawić pole dla wyobraźni Czytelnika, skłonić go do indywidualnej interpretacji, stworzenia własnej odpowiedzi na pytanie: „co by było dalej”. Z czasem jednak zrozumiałam, że zżyłam się z bohaterami, a wiele wątków zostało niedokończonych. Dlatego też, po zastanowieniu i pod wpływem zapytań ze strony Czytelniczek, kiedy będzie kolejna część, postanowiłam ją napisać. Książki nie pisałam długo, natomiast wszystko zajęło dwa lata, aby wreszcie stanęła ona na półce obok „Zapachu szczęścia”. W trakcie tych dwóch lat wiele się także zmieniło w moim życiu, a matura, potem przeprowadzka do Francji, studia, praca zajęły mi sporo czasu, niezbędnego do tego, by poświęcić się całkowicie pisaniu.

wywiad 1
„Zapach szczęścia” z widokiem na Zatokę  Navajo, na greckiej wyspie  Zakynthos

Dlaczego akurat Zakynthos stał się miejscem do którego wybrali się Mia i William? 

Dlaczego Zakynthos? Zakynthos jest miejscem, w którym uwielbiam uciekać od problemów, zmartwień, codzienności, gdzie mogę zanurzyć się  w lazurowym morzu, patrzeć, jak światło i cień współgrają ze sobą pośród głębin, i zapomnieć o wszystkim. Ta grecka wyspa działa na mnie jak lekarstwo. 

wywiad 3
Porto Limnionas, Zakynthos

Zakynthos to także moja miłość od pierwszego wejrzenia. Od razu dałam się zwieść urokowi zróżnicowanych formacji skalnych wyrastających znad morza, meandrycznych wzniesień pokrytych winoroślą i gajami oliwnymi. Oczarowała mnie tamtejsza prostota życia, a również związana z tym celebracja codzienności. Grecy nie śpieszą się i zarażają pozytywnym nastawieniem. A ich bogata kultura, dająca o sobie znać na każdym kroku, jest po prostu znakomita! 

 

wywiad 2
Wzgórze Bohali, Zakynthos, szczególne miejsce dla Mii i Williama

 

Z tych właśnie osobistych względów wybrałam Zakynthos jako miejsce spotkania dwojga protagonistów. Chciałam, aby było to miejsce nieszablonowe, w którym będę mogła wykorzystać zabieg psychizacji krajobrazu. Miejsce tak urocze i złożone w swoim pięknie, że poniekąd ono samo mogłoby stać się bohaterem.

Czy jest jakieś miejsce na ziemi w którym jesteś zakochana i chciałabyś w nim zamieszkać? Jeśli tak to co to za miejsce i co Cię w nim urzekło?

Jest nim bez wątpienia Prowansja, w której mieszkam od dziewięciu miesięcy. Odwiedziłam ją już wcześniej i ona właśnie zainspirowała mnie do napisania pierwszej powieści zatytułowanej „W głąb lawendowych uliczek”. Wtedy, podczas mojej pierwszej podróży, Francja jawiła mi się jako kraina marzeń. Pola lawendowe urzekały intensywnym zapachem. Wąskie uliczki zdawały się zapraszać na leniwe spacery. Uwielbiałam przechadzać się po francuskich wioskach i miasteczkach, doświadczając ciągle czegoś nowego. Byłam turystą, ciekawym każdego miejsca, głodnym doznań, który w krótkim czasie próbował zgłębić tajemnicę Prowansji.

 

wywiad 5
Annecy, prowincja Francja („W głąb lawendowych uliczek”)

 

Teraz, po dziewięciu miesiącach spędzonych w regionie wina i cykad, czuję, że z zapalonego podróżnika zamieniłam się w obserwatora, który usiądzie na ławce z notesem w dłoni i będzie zapisywał swoje spostrzeżenia. Czasami lubię tak właśnie robić. Patrzeć, jak na Cours Mirabeau w mojej miejscowości mieszkańcy spacerują wolno, rozmawiają. Gdzieś w pobliżu słychać melodię akordeonu czy fortepianową. Do nozdrzy dociera zapach pizzy i wspaniałych potraw podawanych w eleganckich restauracjach. Zastanawiam się wtedy, jaką historię kryją w sobie mieszkańcy. Zdaję sobie sprawę, że to właśnie oni, wraz z przyjezdnymi, tworzą to miasto tchnące poezją, oddychające miłością, pełne urokliwych sprzeczności. Myślę sobie – czy ja również do niego przynależę, czy jestem cząstką Aix, i czy, kiedykolwiek, przestanie mnie ono zadziwiać.

 

wywiad 7
Urokliwa kawiarenka w Aix-en-Provence, Prowansja

Aix budzi niewiarygodne uczucia. Można je kochać, podziwiać. Czasem jednak potrafi ono niemile zaskoczyć wrogością przybyszów, nieprzewidywanymi wypadkami. Ale, mimo to, mimo przeciwności, jestem z nim bardzo silnie związana. Nie wiem, czy kiedykolwiek je zrozumiem, ale jednego jestem pewna – to moje miejsce w sensie geograficznym.

W sferze uczuć moim miejscem, schroniskiem mojej duszy jest Polska. Tutaj mam rodzinę, przyjaciół, Czytelników. W Aix rozwijam się, poznaję świat, korzystam z uroków Prowansji, ale to w Polsce bije moje serce.

Zapach to dla mnie obietnica, tajemnica, nieznane, dazenie…..smak to doznania realne, skosztowane , sprawdzone, dotknięte, a dla Ciebie???

Mam identyczne odczucia. Dlatego też pierwsza część została zatytułowana „Zapach szczęścia”, by zdefiniować uczucie, jakie dotknęło bohaterów. Oni jeszcze nie zakosztowali szczęścia, ale poczuli jego powiew. Zaznali krótkiej ulotnej miłości, która dopiero w drugiej części mogła się rozwinąć.

Czy majowa wycieczka po Prowansji jest inspiracją do kolejnej książki? Czy bohater będzie przemierzał śladami Klaudii po tych przepięknych krajobrazach?

Myślę, że tak ☺

Co lub kto jest dla Ciebie inspiracją do pisania książek?

Inspiracją do pisania książek jest dla mnie życie. Każdego dnia wcielam się w rolę obserwatora. Patrzę, słucham, wyciągam wnioski. W swoich powieściach chcę z jednej strony odzwierciedlać rzeczywistość, z drugiej – nieco od niej uciekać. Próbuję połączyć realizm z fantazją, stworzyć most pomiędzy tym, co oczywiste, a tym, co, w swej niezauważalności, wydaje się wręcz magiczne. Największą inspiracją są dla mnie, o dziwo, nie krajobrazy, odwiedzane miejsca, ale spotykani ludzie. Ich uczucia, emocje, zachowania tworzą później żywy obraz w mojej głowie, stają się archiwum, w którym odnajduję ślady bohaterów, jakich potem zamierzam stworzyć.

wywiad 4
Port Marina Grande, Capri

Może za wcześnie na to pytanie, ale czy masz już pomysł na kolejną książkę? Po tak dużym sukcesie Twoi fani na pewno oczekują kolejnej powieści… 

Oczywiście! Nie mogę nic wiele zdradzić, ale wydaje mi się, że historia, którą zamierzam opisać i która wydarzyła się naprawdę, naprawdę poruszy serca. ☺

Czym według Ciebie jest szczęście? Czy jesteś szczęśliwa?

Szczęście to dla mnie obecność bliskich, zapach kawy o poranku, słowo „kocham Cię” na dobranoc. To drobne gesty wyrażające wielkie uczucia. To także możliwość ujrzenia siebie w innych oczach, wrażenie, że ktoś tak bardzo cię kocha, że już w nim samym odnajdujesz cząstkę siebie. To także możliwość dzielenia się miłością i dobrem z innymi, korzystanie z piękna codzienności i cieszenie się każdą chwilą.

Tak, jestem bardzo szczęśliwa 😉

Dzisiaj obchodzisz swoje urodziny. Czego Ci życzyć w tak wspaniałym i wyjątkowym dniu?

Otrzymałam tak wiele życzeń. Jestem niezmiernie wdzięczna i wzruszona. Dziękuję każdemu z osobna ❤ Może życzyłabym sobie trochę więcej czasu ☺ By być z najbliższymi mojemu sercu osobami (i oczywiście więcej pisać). 

Pięknie dziękuję za przeprowadzony wywiad ☺

 

wywiad 8

2 myśli na temat “WYWIAD Z KLAUDIĄ KOPIASZ

 1. Super wywiad!
  Cieszę się że odpowiedziałaś na moje pytanie ❤
  A korzystając z okazji
  Życzę Ci by wszystkie książki które napiszesz zyskały miano Bestselleru .
  Życzę Ci byś potrafiła w dzisiejszym pędzie urwać jak najwięcej wolnego czasu dla Siebie ,
  czasu który mogłabyś spędzić z rodzinką .
  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s