ZAKRZEWSKA AGNIESZKA DO JUTRA W AMSTERDAMIE

Amsterdam, miasto gdzie królują rowery, kanały, kraina deszczowców, kraina tulipanów. Pośród tej scenerii- Agnieszka, która na prośbę siostry przyjeżdża do Holandii, aby zastąpić ją w pracy.

Dzięki powieści Do jutra w Amsterdamie mogłam choć przez chwilę spacerować ulicami   Amsterdamu, podziwiając jego uroki, mogłam, jadąc rowerem jego ulicami, poczuć powiew wiatru, wolności, chłonąć jego klimat.

To bardzo lekka i wciągająca opowieść. Bardzo życiowa. Autorka porusza wiele problemów: bezrobocie w Polsce i konieczność wyjazdu polaków na emigrację w poszukiwaniu pracy,  tolerancja (w właściwiej jej brak) w stosunku do innym, rasizm, wyzysk i nieuczciwość, w końcu miłość i przyjaźń. Na tych ostatnich skupia się Autorka: miłość rodzeństwa, miłość kobiety i mężczyzny bez względu na kolor skóry a także przyjaźń.

W powieści poznajemy wiele zabawnych postaci, które wnoszą do powieści wiele zabawnych sytuacji, w powieści jest wiele zabawnych sytuacji, nieraz śmiałam się pod nosem z perypetii głównej bohaterki i jej znajomych ( Bożenka !!! 🙂 ).  Nie brakuje również wątku kryminalnego, który czyni powieść niezwykle intrygującą i wciągającą.

Zagłębiając się w lekturę poznajemy pracodawców Agnieszki, którzy są bardzo różni: ułożony prokurator Jan, ciepła Annemarie, zarozumiała Charlotte… każdy z tych bohaterów wnosi coś od siebie do tej historii tworząc obraz holenderskiej społeczności.

Bardzo wciągnął mnie wątek miłosny Agnieszki, na jej drodze stanęło kilku mężczyzn, pożerałam kartkę za kartką, aby poznać jego finał.

Jestem bardzo zadowolona, że przeczytałam tą powieść. To żadne romansidło, ale pełna mądrości powieść, która pokazuje co jest w życiu ważne, że otwartość na innych ludzi, tolerancja, dobre serce i chęć pomocy są drogą do szczęścia i sukcesu. Arogancja i widzenie tylko siebie nie jest gwarancją szczęścia i życia w harmonii z samym sobą.

Zakończenie mnie zaskoczyło, ta historia jeszcze się nie skończyła….

IMG_6872

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s