DLACZEGO WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI

O tym, że warto czytać książki nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym najstarsi Indianie, a książkoholicy w mig wymienią miliony korzyści płynące z czytania. Tych ostatnich nie trzeba przekonywać o korzyściach płynących z czytania. Jednak w dzisiejszych czasach, gdy żyjemy w biegu, na rynku są audiobooki, albo w 3 godziny można obejrzeć film (książki w tyle nie przeczytamy), rzadko sięgamy po książkę. Jak przekonać zatwardziałych leniuchów? Oto kilka powodów:

1. Czytanie poprawia zasób słownictwa

Im więcej przeczytasz książek, tym więcej poznasz nowych słów (także tych w językach obcych 🙂 ) Nowe słowa wspierają procesy myślowe, co przekłada się bezpośrednio na rzeczywiste działania oraz wyrażanie myśli i uczuć.

2. Czytanie poprawia pamięć 

Czytając książki tworzysz w pamięci swoje własne wyobrażenia o bohaterach, krajobrazach opisywanych w książkach. Czytanie wzmacnia naszą pamięć, zapamiętujemy nowe słowa, szczegóły.

3. Czytanie zmniejsza stres i wprawia w lepszy nastrój

Zanurzając się w świat bohaterów  przenosisz się w inne miejsce, zapominasz o problemach dnia codziennego, czujesz rozluźnienie, wytwarzają się endorfiny. Dzięki temu masz lepszy humor, lepiej zasypiasz.

4. Czytanie wspiera analityczne myślenie

Na pewno nie raz czytają książkę „domyślasz” się jakie będzie jej zakończenie. Im więcej czytamy,   tym bardziej analitycznie myślimy,  przetwarzamy informacje, łączymy fakty, porządkujemy informacje. Czytanie uczy również rozwiązywać problemów: ile razy czytając myślimy: „ja bym to zrobiła tak”, „ to rozwiązanie byłoby lepsze”, itp.

5. Czytanie pogłębia naszą wiedzę 

Wielu autorów zabiera Nas w podróż do innych krajów i nie jest to fikcja. Większość z nich swoje własne przeżycia, odczucia przelewa na papier, co Nam czytelnikom pozwala nauczyć się historii, tradycji innych krajów. 

6. Czytanie uczy pisowni

Czytając zapamiętujemy sposób zapisu wielu słów, zasady interpunkcji, stylistykę zdań. 

7. Czytanie to wiedza, której nikt Nam nie zabierze

Co przeczytasz, to Twoje 🙂 czytanie zmniejsza również ryzyko choroby Alzheimera.

 

Zatem: czytajmy na zdrowie !!! 🙂

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s